RCMP: جاسوس افزار فقط با تایید دادگاه استفاده می شود


RCMP به اضافه کردن اطلاعات جدید در مورد استفاده تایید شده توسط دادگاه از نرم افزارهای جاسوسی بر روی تلفن های بی سیم مظنونین جنایی ادامه می دهد، که باعث می شود برخی از اعضای پارلمان به اندازه کافی ناامید شوند و اسناد بیشتری از این نیرو درخواست کنند.

روز دوشنبه، یکی از مقامات RCMP به کمیته اخلاق و حریم خصوصی مجلس عوام گفت که این نیرو از آنچه که از ابزارهای تحقیقاتی روی دستگاه (ODIT) می نامد برای رهگیری و کپی کردن ارتباطات و داده ها از قبل از سال 2012 استفاده کرده است.

اما اوایل همان روز کمیته سندی از کمیسر RCMP، برندا لوکی دریافت کرد که می‌گفت از سال 2017، ODIT در 32 تحقیق شامل 49 دستگاه استفاده شده است.

و این تغییری نسبت به پاسخ کتبی RCMP به پارلمان در ژوئن بود مبنی بر اینکه ODIT در 10 مورد بین سال‌های 2017 و 2018 استفاده شده است.

اگرچه مارکو مندیچینو، وزیر امنیت عمومی – که RCMP گزارش می دهد – اصرار داشت که این نیرو هرگز از پگاسوس یا سایر ابزارهای جاسوس افزار فروخته شده توسط شرکت بحث برانگیز اسرائیلی NSO Group استفاده نکرده است، و RCMP اصرار دارد که نرم افزارهای جاسوسی – مانند شنودهای سیمی – هرگز بدون دادگاه مورد استفاده قرار نگرفته است. اعضای کمیته از شنیده های خود راضی نبودند.

آنها همچنین از شنیدن شهادت فیلیپ دوفرن، کمیسر جدید فدرال حریم خصوصی فدرال مبنی بر اینکه دفتر او هنوز منتظر شنیدن RCMP در مورد تجزیه و تحلیل تأثیر حریم خصوصی آن در مورد استفاده از فناوری ODIT است، خوشحال نشدند. این اتفاق تا پایان این ماه نمی افتد. دوفرن تکرار کرد که دفتر او تنها در ماه ژوئن و با بیانیه کتبی این نیرو به پارلمان در مورد استفاده RCMP از جاسوس افزار شنیده است. مندیچینو گفت که “مایه تاسف” است که دفتر کمیسر حریم خصوصی مجبور به کشف این موضوع شده است. او از آن زمان به RCMP گفته است که بیشتر با دفتر کار کند.

در واقع، رئیس کمیته و نماینده محافظه کار، پت کلی، گفت که نامه لاکی به کمیته “ناامیدکننده” بود و گفت که فقدان جزئیات در نامه “آزاردهنده” است.

حتما بخوانید:
لباس بچگانه - یک نمای کلی

یکی از نتایج این بود که جیمز بزان، نماینده محافظه‌کار ساسکاچوان، طرحی را ارائه کرد – که قرار است روز سه‌شنبه مورد بحث قرار گیرد – درخواست کمیته از RCMP برای ارائه اسناد بیشتر در مورد نوع اطلاعات ارائه شده به قضات برای حکم دادگاه برای قرار دادن نرم‌افزارهای جاسوسی در شبکه بی‌سیم یک مظنون را تایید کرد. دستگاه این اسناد باید توسط منشی حقوقی مجلس برای موارد حساس بررسی شود و فقط توسط کمیته پشت درهای بسته مشاهده شود.

استماع ابزارهای تحقیق دستگاه مورد استفاده توسط RCMP با پاسخ کتبی در ژوئن توسط RCMP به سؤالی در پارلمان درباره برنامه های دولتی که داده ها را از کانادایی ها جمع آوری می کند، مطرح شد. نمایندگان مجلس زمانی غافلگیر شدند که بخشی از پاسخ RCMP وجود یک تیم دسترسی و رهگیری مخفیانه را پذیرفت که با حکم دادگاه، نرم افزارهای جاسوسی را روی دستگاه های تلفن همراه مظنونان قرار می داد.

با شروع جلسه دوشنبه، مارکو مندیچینو، وزیر ایمنی عمومی گفت که مجوزهای دادگاه تحت قسمت ششم قانون جزا برای شنود ارتباطاتی است که نمی توان از طریق شنود سنتی به دست آورد (به بخش 186 مراجعه کنید). او گفت: «این فقط با مجوز قضایی برای جدی ترین جرایم استفاده می شود. احترام به حریم خصوصی، مسئولیت پذیری و حقوق اساسی بسیار مهم است.

مندیچینو گفت که “مراحل دقیقی” وجود دارد که RCMP باید طی کند تا حکم دادگاه را از قاضی دادگاه مافوق دریافت کند. او گفت: «به دست آوردن آن آسان نیست. او گفت که باید یک جرم خاص را متهم کرد و فقط تعداد محدودی از جرایم وجود دارد که می توان حکمی برای جاسوس افزار اعمال کرد.

مندیچینو همچنین گفت که آژانس‌های دیگری که زیر نظر دپارتمان او هستند نیز از نرم‌افزارهای جاسوسی «در سال ۲۰۱۷ یا حدوداً» استفاده کرده‌اند – اگرچه او برای جزئیات بیشتر به RCMP مراجعه کرد.

هنگامی که نوبت RCMP برای شهادت رسید، برایان لارکین، معاون کمیسر این نیرو برای خدمات پلیسی تخصصی، تأکید کرد که برنامه‌های کاربردی برای کاشت نرم‌افزارهای جاسوسی باید محدود به زمان باشد و یک نفر را هدف قرار دهد. او گفت که هرگز برای نظارت جمعی استفاده نمی شود.

حتما بخوانید:
مرکز مشاوره و خدمات روانشناسی در شرق تهران (بهترین مرکز تهران)

یکی از اولین استفاده‌های جاسوس‌افزار کمک به دستگیری نیروی دریایی Sub-Lt بود. جفری دسلیل در حدود سال 2012 اسرار نظامی را به روسیه می فروخت. مارک فلین، دستیار کمیسر RCMP برای پلیس فدرال، امنیت ملی و پلیس حفاظتی، به کمیته گفت که گزارش های رسانه ها پس از دستگیری دسلیل می گوید که پلیس تصاویری از تلفن وی به عنوان مدرک دارد. Deslisile، یک تحلیلگر اطلاعاتی تهدیدات دریایی مستقر در هالیفاکس، در سال 2013 به 20 سال زندان محکوم شد. او در سال 2019 از آزادی مشروط کامل برخوردار شد.

فلین در پاسخ به سوالی توسط نماینده محافظه‌کار آلبرتا، دیمین کورک، در مورد “تردید” RCMP برای افشای اسناد به کمیته پارلمانی و این واقعیت که کمیسیونر حریم خصوصی تنها پس از سند ژوئن به پارلمان توسط RCMP در مورد استفاده از ODITها اعلام شد، پیشنهاد کرد. هیچ رازی وجود نداشت وی خاطرنشان کرد که استفاده از فناوری شنود بی سیم به مدت 20 سال با دفتر کمیساریای حریم خصوصی و وزارت دادگستری مورد بحث قرار گرفته است. مقاله‌های خبری منتشر شده‌اند تا “به آنچه که انجام می‌دهیم در معرض دید عموم قرار گیرد.”

او گفت: «ما حجاب را پس می‌کشیم. ما سعی می کنیم این کار را به روشی حرفه ای انجام دهیم و به قانون در مورد حفاظت از ابزارها و تکنیک ها احترام بگذاریم.»

کورک پاسخ داد: «به نظر می رسد تنها پس از فاش شدن جزئیات – و به این شرایط محدود نمی شود – RCMP در مورد برخی از جزئیات مربوط به تحقیقات آنها در پیش است.

گروهبان دیو کوبی از برنامه مدیریت پرونده فنی RCMP، گفت 32 موردی که جاسوس‌افزار از سال 2017 تأیید شده است، شامل قتل‌های ادعایی، قاچاق جدی مواد مخدر، و نقض اعتماد (یکی از آنها مربوط به یک افسر پلیس) است.

هر درخواست RCMP برای استفاده از ODIT توسط یک فرآیند غربالگری تایید نمی شود. کوبی گفت که یک گزارش سالانه به پارلمان می گوید که از هر 10 درخواست تنها یک مورد تایید می شود و برای مجوز نزد قاضی می رود.


منبع: night-sky.ir