ورق گالوانیزه - تجزیه و تحلیل عمیق در مورد اینکه چه کار می کند و چه چیزی نیست ورق گالوانیزه

این روش، ساده ترین راه برای بسته بندی ورق گالوانیزه است که ورق های رول شده را با یک تسمه محیطی و چهار تسمه شعا

توسط مدیر سایت در 16 اسفند 1402

این روش، ساده ترین راه برای بسته بندی ورق گالوانیزه است که ورق های رول شده را با یک تسمه محیطی و چهار تسمه شعاعی محکم نگه می دارد تا به سادگی باز نشوند. در این شیوه بسته بندی از 3 تسمه محیطی و 6 تسمه شعاعی استفاده میشود. رنگ کردن فلزات: رنگ یک لایه محافظ روی فلزات ایجاد میکند که از آنها در برابر اکسیژن و آب محافظت میکند. جریان الکتریکی باید به طور مناسب تنظیم شود تا از ایجاد نقص در لایه روی جلوگیری شود. ضخامت لایه روی ایجاد شده در این مرحله به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله غلظت محلول الکترولیت، جریان الکتریکی و زمان غوطهوری. محلول الکترولیت معمولاً حاوی یونهای روی، سولفات روی و اسید سولفوریک است. غوطهوری فلز پایه در محلول الکترولیت: در این مرحله، فلز پایه در محلول الکترولیت حاوی یونهای روی قرار میگیرد. این لایه روی به محافظت از فلز پایه در برابر خوردگی کمک میکند و همچنین باعث میشود که ورقهای گالوانیزه ظاهری زیبا داشته باشند.

ضخامت لایه اکسید فلز روی ایجاد شده در فرآیند آندایزینگ معمولاً بین 0.0005 تا 0.001 میلیمتر است. ضخامت لایه روی بر میزان محافظت از ورق فولادی در برابر خوردگی تأثیر میگذارد. این لایه روی سپس با یک لایه نازک از رنگ پوشانده میشود. در واقع، ورق گالوانیزه مشکی به محصولی اطلاق میشود که از ورقهای فولادی استاندارد تولید شده و سپس با یک لایه زیستی جهت حفاظت در برابر زنگزدگی یا خوردگی، یا به عبارت دیگر، با یک پوشش گالوانیزه پوشانده شده است. در این روش گالوانیزاسیون، سطح ورق های فولادی یا آهنی را با لایه ای از فلز روی می پوشانند. ضخامت لایه روی در روش الکتروگالوانیزه معمولاً بین 20 تا 275 گرم بر متر مربع است. برای مشتریان و بازار فولاد، اطلاع از قیمت هر متر ورق گالوانیزه موارد مهمی محسوب میشود. ورق های گالوانیزه انواع مختلفی دارند و هر کدام برای مصارف خاصی در صنعت و ساختمان سازی به کار میروند.

⊕ جهت مشاهده وزن و قیمت انواع ورق گالوانیزه در ابعاد و ضخامتهای مختلف، از فرم محاسبه زیر استفاده نمایید. با توجه به گستردگی موارد کاربرد ورق گالوانیزه در صنایع مختلف، سواستفادههای گستردهای در خصوص فروش ورق گالوانیزه تقلبی در برخی موارد مشاهده شده است از این رو بسیاری از خریداران در جستجوی راهکاری برای تشخیص ورق گالوانیزه اصل از تقلبی هستند. با توجه به تنوع برندها و کیفیتهای مختلف، خریداران به دقت بیشتری باید از وزن ورق مورد نظر خود آگاه شوند. توجه داشت تا آسیبی به افراد وارد نشود. البته، زیبایی و جذابیت شکل ظاهری ورق گالوانیزه به سلیقه افراد نیز بستگی دارد. هرچه میزان روی بر سطح آهن بیشتر باشد ورق گالوانیزه coting بالاتری دارد. لایه اکسید فلز روی ایجاد شده در فرآیند آندایزینگ به بهبود چسبندگی لایه روی کمک میکند و باعث میشود که ورقهای گالوانیزه در برابر خوردگی مقاومتر باشند. ضخامت بیشتر روی، محافظت بیشتری از ورق فولادی در برابر خوردگی فراهم میکند.

در این فرآیند، آهن با اکسیژن واکنش داده و اکسید آهن تولید میشود. زنگ زدگی یک فرآیند شیمیایی است که در آن آهن در معرض اکسیژن و آب قرار میگیرد. استفاده از پوششهای محافظ: پوششهای محافظ مانند روغن و گریس میتوانند از فلزات در برابر اکسیژن و آب محافظت کنند. مصرف ورق گالوانیزه 0.5 عرض 1 متر کاشان در تولید کانال کولر و کابینت آشپزخانه و شیروانی خانه ها و گلخانهها و پوششهای خارج از ساختمان و لوله بخاری کاربرد دارد. ورقهای گالوانیزه با کوتینگ 20 گرم بر متر مربع برای کاربردهای داخلی و ورقهای گالوانیزه با کوتینگ 275 گرم بر متر مربع برای کاربردهای خارجی استفاده میشوند. این ضخامت معمولاً با واحد گرم بر متر مربع (g/m2) اندازه گیری میشود. کوتینگ ورق گالوانیزه به معنای ضخامت پوشش روی بر روی ورق گالوانیزه است. جوشکاری آسان: جوشکاری ورق گالوانیزه بسیار آسان انجام میشود زیرا پوشش روی که روی ورق گالوانیزه قرار دارد، در هنگام جوشکاری ذوب نمیشود.

این عملیات با استفاده از دستگاه مخصوصی به همین نام انجام میشود. همانطور که در این مطلب گفته شد ورقهای گالوانیزه جزو پرفروشترین محصولات در بازار هستند که با قیمتهای مختلف و توسط برندهای گوناگون تولید میشوند. این کارخانه ورق گالوانیزه را در سایزهای مختلف را تولید کرده و به بازار عرضه میکند. این کار باعث ایجاد یک لایه نازک از اکسید فلز روی سطح فلز پایه میشود که به بهبود چسبندگی لایه روی کمک میکند. الکتروگالوانیزه (Electrogalvanization) یک روش پوششدهی فلزات است که در آن یک لایه محافظ از روی روی سطح فلز پایه ایجاد میشود. این لایه نازک بسیار سخت و مقاوم است و به بهبود چسبندگی لایه روی کمک میکند. عبور جریان الکتریکی: در این مرحله، جریان الکتریکی از طریق محلول الکترولیت عبور میکند. آندایز کردن باعث ایجاد یک لایه نازک از اکسید فلز روی سطح فلز پایه میشود که به بهبود چسبندگی لایه روی کمک میکند. تمیز کردن فلز پایه: در این مرحله، فلز پایه با استفاده از روشهای شیمیایی و مکانیکی تمیز میشود تا از وجود هرگونه آلودگی و اکسید روی آن پاک شود. در صورت بروز خوردگی، روی به جای آهن زنگ میزند. البته، کوتینگ ورقهای گالوانیزه تولید شده در یک کشور خاص ممکن است بسته به کارخانه تولید کننده متفاوت باشد.

ورقهای فولادی بهطور کلی به دو دسته ورق گرم و ورق سرد تقسیم میشوند که علت نامگذاری آنها نحوه تولید هر یک از این محصولات است. به این ترتیب مشاهده میشود، استفاده از این محصول کاربردهای فراوانی دارد؛ چرا که استفاده از این ورقها به علت مقاومت بالا و طول عمر آن و نیز هزینه کمتر بسیار مقرون به صرفه است و موجب صرفهجویی در هزینه ها میشود. به همین دلیل قیمت آن نیز از تنوع بالایی برخوردار است. زمانی که صحبت از مصالح و متریال مقاوم میشود، آهن و فولاد به عنوان دو گزینه مقاوم مطرح میشوند اما شاید جالب باشد که بدانید این مصالح با وجود سختی بالایی که دارند، در حالت طبیعی اصلا مقاوم نیستند. شاید برایتان جالب باشید که بدانید میزان کوتینگ ورق گالوانیزه در ایران معمولاً بین 80 تا 150 گرم بر مترمربع است. شرایط حاکم بر محیط نیز بر میزان محافظت از ورق فولادی در برابر خوردگی تأثیر میگذارند.

بیشترین مصرف و استقبال از آن در صنعت ساخت و ساز است که به اهمیت آن میافزاید. نوع دوم ورقها در این طبقهبندی به نام ورق zf است که در جنس پوشش روی آن علاوه بر روی مقداری عنصر آهن نیز وجود دارد. گلخانههای ثابت، به گلخانههایی گفته میشود که مصالح ساختمانی به کار رفته در آنها از جنس پایدار و با دوام باشد. هزینهی بالای تعمیر و یا تعویض قطعات آسیب دیده، نظیر خطوط لوله انتقال نفت و گاز، از کار افتادن خطوط تولید در حین تعمیر، عدم بازدهی مناسب نیروی انسانی موجود و خطرات جانی ناشی از خوردگی، همگی نشان از اهمیت بالای این مفهوم دارند. اما در صنایع ساختمانی یا تولید تجهیزات سنگین، ورقهایی با ضخامت بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند. عمر این محصولات بالای 20 تا 30 سال است و در صورتی که به دور از رطوبت باشند، تا همیشه میتوانند مورد استفاده قرار بگیرند و به راحتی از بین نروند. شستشوی فلز گالوانیزه شده: در این مرحله، فلز گالوانیزه شده با آب شسته میشود تا یونهای روی باقیمانده در سطح فلز پاک شوند. ضخامت لایه روی معمولاً بین 2 تا 10 میلیمتر است. This w as cre ated with GSA Content G᠎enerator Dem​over si​on.منبع
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن