10 روند برتر فناوری استراتژیک گارتنر برای سال 2023


گارتنر فهرست خود را از 10 گرایش فناوری استراتژیک برتر که سازمان ها باید در سال آینده بررسی کنند، اعلام کرده است، و مواردی را که باعث ایجاد اختلالات و فرصت های قابل توجهی در طی 5 تا 10 سال آینده می شوند، برجسته کرده است.

10 روند برتر فناوری استراتژیک برای سال 2023:

در نظرسنجی گارتنر، مدیران ارشد اجرایی گزارش دادند که تغییرات محیطی و اجتماعی در حال حاضر سه اولویت اصلی سرمایه گذاران، پس از سود و درآمد است. به همین دلیل، مدیران باید بیشتر روی راه حل های نوآورانه ای سرمایه گذاری کنند که برای رسیدگی به خواسته های ESG (محیط زیستی، اجتماعی و حکومتی) طراحی شده اند تا اهداف پایداری را برآورده کنند.

به گفته گارتنر، برای دستیابی به اهداف پایداری، سازمان‌ها به یک چارچوب فناوری پایدار جدید نیاز دارند که بهره‌وری انرژی و مواد خدمات فناوری اطلاعات را افزایش می‌دهد، پایداری شرکت را از طریق فناوری‌هایی مانند قابلیت ردیابی، تجزیه و تحلیل، انرژی‌های تجدیدپذیر و هوش مصنوعی امکان‌پذیر می‌سازد.

تا سال 2027، این شرکت پیش بینی می کند که بیش از 40 درصد از سازمان های بزرگ در سطح جهان از ترکیبی از Web3، واقعیت افزوده (AR) ابر و دوقلوهای دیجیتالی در پروژه های مبتنی بر متاورس با هدف افزایش درآمد استفاده کنند.

گارتنر انتظار دارد که یک متاورس کامل مستقل از دستگاه باشد و متعلق به یک فروشنده واحد نباشد. اقتصاد مجازی خودش را خواهد داشت که توسط ارزهای دیجیتال و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) فعال می‌شود.

یک سوپراپ ویژگی های یک برنامه، یک پلتفرم و یک اکوسیستم را در یک برنامه ترکیب می کند. این یک پلتفرم برای اشخاص ثالث است تا برنامه های کوچک خود را توسعه و منتشر کنند، در حالی که مجموعه ای از عملکردهای خاص خود را دارد. تا سال 2027، گارتنر پیش‌بینی می‌کند که بیش از نیمی از جمعیت جهان کاربران فعال روزانه چندین سوپراپ خواهند بود.

به گفته فرانسیس کاراموزیس، معاون تحلیلگر گارتنر، در حالی که بیشتر نمونه‌های سوپراپلیکیشن‌ها اپلیکیشن‌های موبایل هستند، این مفهوم را می‌توان برای اپلیکیشن‌هایی مانند تیم‌های مایکروسافت و اسلک به کار برد.

سیستم‌های هوش مصنوعی تطبیقی ​​(AI) مدل‌ها را مجدداً آموزش می‌دهند و در محیط‌های زمان اجرا و توسعه بر اساس داده‌های جدید یاد می‌گیرند، و به سرعت با تغییرات در شرایط دنیای واقعی که در طول توسعه اولیه پیش‌بینی نشده یا در دسترس نبودند، سازگار می‌شوند. به گفته گارتنر، آن‌ها از بازخورد بلادرنگ برای تنظیم اهداف استفاده می‌کنند و آنها را برای عملیاتی مناسب می‌سازد که در آن تغییرات سریع در محیط خارجی یا تغییر اهداف سازمانی نیاز به یک پاسخ بهینه دارد.

مصونیت دیجیتال بینش مبتنی بر داده‌ها را در عملیات، آزمایش‌های خودکار و شدید، تفکیک خودکار حوادث، مهندسی نرم‌افزار در عملیات فناوری اطلاعات و امنیت در زنجیره تأمین برنامه‌ها ترکیب می‌کند تا انعطاف‌پذیری و پایداری سیستم‌ها را افزایش دهد. گارتنر پیش بینی می کند که تا سال 2025، سازمان هایی که در ایجاد مصونیت دیجیتال سرمایه گذاری می کنند، تا 80 درصد از خرابی سیستم را کاهش خواهند داد.

گارتنر فاش می‌کند که داده‌های قابل مشاهده، مصنوعات دیجیتالی شده، مانند گزارش‌ها، ردیابی‌ها، تماس‌های API، زمان ماندن، بارگیری‌ها و انتقال فایل‌ها را منعکس می‌کنند که در صورت انجام هر نوع اقدامی ظاهر می‌شوند. مشاهده‌پذیری کاربردی، این مصنوعات قابل مشاهده را در یک رویکرد کاملاً هماهنگ و یکپارچه برای تسریع در تصمیم‌گیری سازمانی تغذیه می‌کند.

  • اعتماد هوش مصنوعی، مدیریت ریسک و امنیت

یک نظرسنجی گارتنر در ایالات متحده، بریتانیا و آلمان نشان داد که 41 درصد از سازمان ها نقض حریم خصوصی هوش مصنوعی یا حادثه امنیتی را تجربه کرده اند. همین نظرسنجی همچنین نشان داد که سازمان‌هایی که به طور فعال ریسک، حریم خصوصی و امنیت هوش مصنوعی را مدیریت می‌کنند، به نتایج پروژه‌های هوش مصنوعی بهتری دست یافته‌اند.

سازمان ها برای اطمینان از قابلیت اطمینان مدل، قابل اعتماد بودن، امنیت و حفاظت از داده ها به قابلیت های جدیدی نیاز دارند. مدیریت اعتماد، ریسک و امنیت هوش مصنوعی (TRiSM) به شرکت کنندگان از واحدهای تجاری مختلف نیاز دارد تا برای اجرای اقدامات جدید با یکدیگر همکاری کنند.

پلتفرم‌های ابری صنعت، ترکیبی از نرم‌افزار به‌عنوان سرویس (SaaS)، پلتفرم به‌عنوان سرویس (PaaS) و زیرساخت به‌عنوان سرویس (IaaS) را ارائه می‌کنند که مجموعه‌ای از قابلیت‌های مدولار مخصوص صنعت را برای پشتیبانی از موارد استفاده تجاری خاص در صنعت ارائه می‌کنند. تا سال 2027، گارتنر پیش‌بینی می‌کند که حدود نیمی از شرکت‌ها از پلتفرم‌های ابری صنعتی برای تسریع ابتکارات تجاری خود استفاده خواهند کرد.

شرکت‌ها می‌توانند از قابلیت‌های بسته‌بندی شده پلت‌فرم‌های ابری صنعتی به‌عنوان بلوک‌های سازنده برای ایجاد ابتکارات تجاری دیجیتال منحصر به فرد و متمایز، ارائه چابکی، نوآوری و کاهش زمان برای بازار استفاده کنند، در حالی که از قفل شدن اجتناب می‌کنند.

گارتنر مهندسی پلتفرم را به عنوان «رشته ساخت و راه اندازی پلت فرم های توسعه دهنده داخلی سلف سرویس برای تحویل نرم افزار و مدیریت چرخه عمر» تعریف می کند. هدف مهندسی پلت فرم بهینه سازی تجربه توسعه دهنده و تسریع در تحویل ارزش مشتری توسط تیم های محصول است.

گارتنر پیش‌بینی می‌کند که 80 درصد از سازمان‌های مهندسی نرم‌افزار تا سال 2026 تیم‌های پلتفرمی ایجاد خواهند کرد و 75 درصد از این تیم‌ها شامل پورتال‌های سلف سرویس توسعه‌دهنده خواهند بود.

  • تحقق ارزش بی سیم

شرکت‌ها از راه‌حل‌های بی‌سیم مختلف، از Wi-Fi در دفتر تا خدمات برای دستگاه‌های تلفن همراه تا خدمات کم مصرف و حتی اتصال رادیویی استفاده خواهند کرد. گارتنر پیش بینی می کند که تا سال 2025، 60 درصد شرکت ها از پنج یا چند فناوری بی سیم به طور همزمان استفاده خواهند کرد.

همانطور که شبکه ها از اتصال خالص فراتر می روند، با استفاده از تجزیه و تحلیل داخلی، بینشی را ارائه می دهند و سیستم های کم مصرف انرژی را مستقیماً از شبکه برداشت می کنند. این بدان معناست که شبکه به منبعی برای ارزش تجاری مستقیم تبدیل خواهد شد.


منبع: night-sky.ir

حتما بخوانید:
7 اسباب بازی غیر سنتی روش‌ها که ممکن است باشد در مقابل هر You've Ever Seen. عالی وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید