گارتنر چرخه هایپ سالانه خود را برای فناوری های نوظهور منتشر می کند


گارتنر گزارش تحقیقاتی سالانه Hype Cycle for Emerging Technologies را منتشر کرده است که ۲۵ فناوری را برای تماشا برجسته می کند. این بینش‌های کلیدی را از بیش از 2000 فناوری و چارچوب کاربردی گردآوری می‌کند که گارتنر سالانه آن‌ها را در مجموعه‌ای مختصر از فناوری‌ها و روندهای نوظهور نمایه می‌کند.

سه موضوع اصلی شناسایی شد: در حال توسعه و گسترش تجربیات همهجانبه، تحویل بهینه شده توسط تکنولوژیست، و اتوماسیون هوش مصنوعی شتاب یافته.

به گفته این شرکت، این فناوری ها پتانسیل ارائه درجه بالایی از مزیت رقابتی را طی دو تا 10 سال آینده دارند.

چرخه هایپ برای فناوری های نوظهور، 2022

در حال تکامل و گسترش تجارب فراگیر:

بر اساس این گزارش، تجربیات فراگیر در حال محبوبیت هستند. فن‌آوری‌هایی برای تماشا که تجربیات فراگیر در حال تکامل و گسترش را ارائه می‌دهند عبارتند از: متاورز، توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)، برنامه‌های فوق‌العاده و Web3، هویت غیرمتمرکز، انسان‌های دیجیتال، دوقلوی دیجیتالی مشتری و بازارهای استعداد داخلی.

این نوع فناوری به افراد اجازه می‌دهد تا هویت و داده‌های خود را کنترل کنند، در حالی که اکوسیستم‌های مجازی را تجربه می‌کنند که می‌توانند با ارزهای دیجیتال ادغام شوند. این فناوری‌ها به روش‌های جدید برای تقویت یا باز کردن جریان‌های درآمد جدید به مشتریان کمک می‌کنند.

تحویل فناوری بهینه:

این فناوری‌ها بازخورد و بینشی را ارائه می‌کنند که ارائه محصول، خدمات و راه‌حل را بهینه و تسریع می‌کند و پایداری عملیات تجاری را افزایش می‌دهد. نمونه‌هایی از فناوری‌هایی که تحویل فن‌آوران را بهینه می‌کنند عبارتند از FinOps تقویت‌شده، اکوسیستم داده‌های ابری، پایداری ابر، ذخیره‌سازی محاسباتی، معماری شبکه امنیت سایبری، قابلیت مشاهده داده‌ها، حاکمیت ریسک پویا، پلت‌فرم‌های ابری صنعت، حداقل معماری قابل دوام، توسعه مبتنی بر مشاهده‌پذیری، OpenTelemetry و مهندسی پلت‌فرم.

حتما بخوانید:
مرگ لباس بچگانه

اتوماسیون هوش مصنوعی تسریع شده:

گارتنر گفت که پذیرش هوش مصنوعی در حال تبدیل شدن به بخشی ضروری از محصولات، خدمات و راه حل ها است.

برخی از فناوری‌هایی که از اتوماسیون هوش مصنوعی تسریع شده پشتیبانی می‌کنند شامل سیستم‌های خودمختار، هوش مصنوعی علّی، مدل‌های پایه، هوش مصنوعی طراحی مولد و تولید کد یادگیری ماشین هستند.

اتوماسیون هوش مصنوعی نقش انسان ها را در توسعه هوش مصنوعی متمرکز می کند، که منجر به پیش بینی ها و تصمیم گیری های دقیق تر و زمان سریع تر برای رسیدن به مزایای مورد انتظار می شود.

گری اولیف، معاون تحلیلگر برجسته در گارتنر، گفت: «همه فناوری‌ها در این چرخه هیپ در مراحل اولیه هستند، اما برخی از آنها نوپا هستند و عدم اطمینان زیادی در مورد چگونگی تکامل آنها وجود دارد. چنین فناوری‌هایی خطرات بیشتری برای استقرار دارند، اما به طور بالقوه مزایای بیشتری برای پذیرندگان اولیه دارند که می‌توانند آن‌ها را در راستای توانایی سازمان خود برای مدیریت فناوری‌های اثبات‌نشده ارزیابی و بهره‌برداری کنند.»


منبع: night-sky.ir