چگونه بهترین وکیل مهریه در تهران را پیدا کنیم؟

مساله مهریه یکی از موضوعاتی است که پس از طلاق یا در زندگی مشترک می‌تواند مورد مناقشه زوجین قرار گیرد و بسیاری از زوجین از شرایط گرفتن مهریه بعد از طلاق آگاه نیستند. از این رو وکیل مهریه می‌تواند در حل و فصل این دعاوی نقش تعیین‌کننده‌ای ایفا کند. در این مقاله به بررسی ابعاد مختلف این موضوع خواهیم پرداخت.

 

انواع مهریه

مهریه به مالی گفته می شود که مرد هنگام جاری شدن خطبه (صیغه) عقد، متعهد می شود که آن را به زن پرداخت کند. ماده 1082 قانون مدنی به حد و حدود مهریه پرداخته است و در آن ذکر شده که زن مالک مهریه است و بعد از عقد، هر نوع تصرفی بخواهد می تواند در آن اعمال کند. ازجمله مواردی که به استناد ماده 1078 قانون مدنی، می توان به عنوان مهریه محضری کرد، هر چیزی است که دارای ارزش مادی بوده و قابلیت تملک داشته باشد.

انواع مهریه عبارتند از :

 

مهرالمسمی :

در هنگام عقد میزان آن مشخص است و در سند ازدواج، مقدار آن ثبت خواهد شد. در تعیین میزان این نوع مهریه محدودیت قانونی وجود ندارد و با توافق زوجین هر نوع مایملک مادی و غیرمادی را می توان در سند ازدواج درج نمود.

 

مهرالمتعه :

در بعضی موارد در زمان عقد هیچ مهری برای زن از طرف مرد، درنظر گرفته نشده است. این نوع مهریه دارای شرایطی است: مرد با همسرش مقاربت نداشته باشد، قبل از تعیین مهر مرد اقدام به طلاق زن کند، میزان مهریه با توجه به استطاعت مالی مرد تعیین می گردد. در این مورد وکیل مهریه با توجه به دانش و تجربیاتش در این زمینه، می تواند موکل خود را از جزئیات و فرایند کار مطلع سازد.

حتما بخوانید:
کافی است فقط کمی قهوه بخورید
 
 

مهر السنه :

مهریه تمام همسران پیامبر (بجز عایشه) و حضرت فاطمه معادل 500 درهم بوده است، به این مهریه «مهر السنه» می گویند.

 

مهرالمثل :

مهریه ای که با توجه به موقعیت و ویژگی های زن و خانواده اش، از جمله مدرک تحصیلی، ویژگی های اخلاقی-شخصیتی، ملاک های جسمی-شخصی، ملاک های خانوادگی-جمعی، محل سکونت و …. تعیین می شود. این نوع مهریه مانند مهرالمتعه، دارای شرایطی است: میزان مهریه از جانب مرد مقرر نشده باشد و مقاربت اتفاق افتاده باشد، در هنگام عقد زوجین توافق کرده و شرط کرده باشند که زن، مهریه نداشته باشد و بعد از عقد، مقاربت اتفاق افتاده باشد. در اینگونه موارد این نوع مهریه به زن تعلق می گیرد، در بعضی موارد که مهرالمسمی به هر دلیلی باطل شده و مقاربت بین زوجین اتفاق افتاده باشد، این مهریه به زن تعلق می گیرد. معمولاً افراد جامعه از این نوع مهریه و شرایط شمول آن اطلاعی ندارند و وکیل مهریه در تعلق گرفتن آن به زوجه، نقش بسزایی ایفا می کند.

تقسیم بندی مهریه براساس نوع پرداخت

مهریه براساس نوع پرداخت، به دو دسته تقسیم می شود :

 

مهریه عندالمطالبه :

این مهریه به این معنی است که هر زمان زن مهریه را از همسرش طلب کند، مرد وظیفه دارد آن را تمام و کمال به همسر خود پرداخت کند. در این نوع مهریه، بنا بر آن است که مرد توانایی پرداخت مهریه ای را که به عهده گرفته دارد، اما برای عدم پرداخت آن توسط مرد شروطی وجود دارد. اگر مرد بتواند در دادگاه ثابت کند که استطاعت مالی کافی برای پرداخت مهریه را ندارد، در آن صورت قاضی با توجه به شرایط مالی و درآمدی وی، مهریه را قسط بندی می کند. نکته حائز اهمیت در اینجا، اثبات این امر توسط مرد است که وکیل مهریه نقش حیاتی در این مورد و بالعکس (گرفتن مهریه از زوج توسط زوجه) می تواند داشته باشد.

حتما بخوانید:
درآمد نصب دوربین مدار بسته
 

مهریه عندالاستطاعه :

در این نوع مهریه، مرد به شرطی مهریه زوجه را تمام و کمال می پردازد که استطاعت مالی به میزان مهر مشخص شده را داشته باشد. نکته حائز اهمیت که جایگاه وکیل را در این نوع مهریه شاخص و پررنگ می سازد، این است که زوجه باید استطاعت مالی زوج را برای پرداخت مهریه ثابت نماید. درغیر این صورت به وی، پولی تعلق نخواهد گرفت!
نکته حائز اهمیت در اینجا، اثبات این امر توسط مرد است که وکیل مهریه نقش حیاتی در این مورد و بالعکس (گرفتن مهریه از زوج توسط زوجه) می تواند داشته باشد.

 

منبع: https://solhemizan.com/%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84-%D9%85%D9%87%D8%B1%DB%8C%D9%87