نکاتی که درباره درخت خرما خاصویی نیلز است بدانید

درخت خرما که با نام علمی Phoenix dactylifera نامیده می شود یکی از قدیمی ترین گونه های گلدار است که به دلیل میوه شیرین خود کشت می شود. به طور گسترده در سراسر خاورمیانه، شمال آفریقا و منطقه جنوب آسیا رشد می کند. میوه خوراکی خرما و سایر فرآورده‌های خرما به امنیت غذایی و معیشت مردم این مناطق کمک کرده است تا بیش از 5000 سال زندگی را تامین کند. خرما از زمان های بسیار قدیم یک غذای اصلی بوده است.

برای خرید خرما خاصویی از این سایت کلیک کنید.

اخیراً شورای سازمان خواربار و کشاورزی (فائو) پیشنهاد عربستان سعودی مبنی بر اعلام سال 2027 را به عنوان سال بین المللی خرما تصویب کرد. این روز به افزایش آگاهی در مورد مناسب بودن برای کشت پایدار درختان خرما در شرایط نامساعد آب و هوایی کمک می کند و به کسب و کارها برای توسعه سیستم تجارت کشاورزی که شامل محصولات جانبی زراعی است کمک می کند.

 

اصل و نسب

 

با توجه به سابقه طولانی در کشت خرما، محل دقیق منشأ نخل خرما نامشخص است. اسناد فسیلی نشان می دهد که نخل خرما حداقل 50 میلیون سال است که وجود داشته است. شواهد نشان می دهد که منشأ آن از منطقه هلال حاصلخیز (عراق فعلی) است. در اوایل قرن 18-19، مبلغان اسپانیایی انتشار نخل خرما را در سراسر جهان تسهیل کردند و آن را به آمریکای شمالی آوردند.

 

کشت

 

خرما در حال حاضر در بسیاری از مناطق و کشورهای جهان کشت می شود. بر اساس گزارشی که اخیرا منتشر شده است، کشور مصر با تولید 1.6 میلیون تن خرما پیشتاز تولید خرما در جهان است. پس از آن عربستان سعودی، ایران و الجزایر سهم سخاوتمندانه ای در کل برداشت جهانی دارند.

حتما بخوانید:
جزئیات سبک زندگی

 

در سال 2005، تیمی از دانشمندان تلاش کردند تا یک دانه درخت خرما نگهداری شده 2000 ساله را جوانه بزنند. با موفقیت منجر به قدیمی‌ترین جوانه‌زنی بذر به کمک انسان شد. درخت خرما متوشالح نامگذاری شد، برگرفته از شخصیت کتاب مقدس که تا 969 سال عمر کرد. پس از این دستاورد، شش دانه دیگر حفظ شده به روشی مشابه جوانه زدند. پس از بلوغ، از گرده متوشالح برای گرده افشانی یک گیاه ماده مدرن استفاده شد که بعداً میوه داد.

 

یک نخل کاملاً رشد کرده با تنه ای از الیاف سلولزی قوی می تواند به ارتفاع 15-25 متر برسد. این درختان پس از چهار تا پنج سال شروع به میوه دادن می کنند و می توانند تا 150 سال عمر کنند. هر درخت می تواند سالانه 150 کیلوگرم میوه تولید کند. انواع زیادی از نخل خرما در سطح جهان وجود دارد، در واقع، نخل خرما 3 درصد از سطح زیرکشت زمین را پوشش می دهد.

 

درختان خرما در آب و هوای گرم، خشک یا مرطوب رشد می کنند. برای پرورش نخل خرما در خانه، دانه های خرما را جمع آوری کنید و در آب خنک خیس کنید تا ذرات اضافی میوه از بین برود. سپس می توان از یک حوله مرطوب برای جوانه زدن بذرها استفاده کرد. پس از ظاهر شدن جوانه ها، بذرها آماده کاشت هستند. مخلوط خاک نخل یا خاک شنی با زهکشی خوب برای کاشت بذر خرما ایده آل است. مراقبت و شکیبایی منظم مورد نیاز است زیرا ممکن است بالغ شدن گیاهان تا چهار سال طول بکشد.

حتما بخوانید:
10 بهترین چوب بیلیارد کیو در سال 2022

 

موارد استفاده از درخت خرما

 

درخت خرما میوه، فیبر، مواد محافظ و سوخت را ارائه می دهد که تطبیق پذیری و اهمیت فراوان آن را نشان می دهد.

 

تنه چوب را فراهم می کند و برگ ها مواد سقف را فراهم می کنند

از برگه ها در ساخت سبد استفاده می شود

از پایه برگ و ساقه میوه برای سوخت و طناب استفاده می شود

الیاف به مواد بسته بندی تبدیل می شوند

دانه ها زمینی شده و به عنوان خوراک ذخیره استفاده می شوند

جوانه انتهایی لطیف را می توان به عنوان سالاد هنگام قطع درخت خرما خورد که به قلب نخل نیز معروف است.