میللنگ – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

گفتیم که ارتفاع پیستون از قطر آن بیشتر است. این اشکال از انبساط بیش از حد آنها جلوگیری کرده و نیاز به فضای لقی بیشتر بین این نوع پیستون و سیلندر را کاهش میدهد. سطح تماس رینگهای تراکم با دیواره سیلندر از یک لایه نازک اکسید آهن یا کروم پوشیده میشود که از سایش جداره سیلندر و رینگ جلوگیری میکند. کاهش سطح تماس پیستون و دیواره بوش یا سیلندر و در نتیجه کاهش اصطکاک و فرسایش این دو. همچنین با تماس کاملی که با دیواره سیلندر برقرار میکنند هنگام پایین آمدن پیستون، این دیواره را از روغنهای روانکننده پاک کرده و مانع از ورود روغن به محفظه احتراق میشوند. فشار زیاد گازهای منبسط شده (به علت احتراق) پیستون را به طرف پایین و تا نقطه مرگ پایین میراند. در این نوع پیستون، برشی کامل در دامنه ایجاد میشود تا از برخورد میللنگ با آن جلوگیری شود. در خودروهایی که سیستم تایمینگ و سوپاپ آنها متغیر می باشد ( در بخش تایمینگ به شرح آن پرداخته ایم ) برای جلوگیری از برخورد سوپاپ ها به پیستون ، شیارهایی بر طبق شکل سوپاپ در پیستون ایجاد کرده اند تا اگر سوپاپ در هنگام بالا بودن پیستون ، پایین بود ، با پیستون برخورد نکند.

این عدد به این معنا است که اگر وی با تندی ثابتِ ۱۲ کیلومتر در ساعت این مسیر را طی میکرد، پس از گذشت ۱۵ دقیقه به تئاتر شهر 4g92 pistons میرسید. این رینگ عمل جمع کردن روغن از دیواره سیلندر را برای جلوگیری از نفوذ آن به محفظه احتراق به کمک رینگ تراکم تکمیل میکند و اگر رینگ تراکم جمع کردن روغن را ناقص انجام داده باشد رینگ روغن آن را کامل میکند. این رینگها که شیاردار یا سوراخدار طراحی میشوند، از انتشار روغن روی دیواره سیلندر و مصرف بیش از حد و غیرضروری آن جلوگیری میکنند. استفاده ناصحیح از پیستون و مشتقاتش میتواند از مواردی مانند مشکل در سیستم روغنکاری، استفاده از روغن نامناسب برای خودرو، وجود مشکل در سیستم خنککاری و رانندگی با دور موتور بالا به مدت طولانی نشات بگیرد. پیستون های آلومینیومی به دلیل ضریب انبساط بالا به شکلهای مختلف طراحی میشوند. این پیستون بیشتر در موتور های مسابقه ای و موتور هایی که در معرض بار سنگین قرار دارند استفاده می شود.

حتما بخوانید:
قیمت خودرو؛ پراید وانت ۱۸۰ میلیون تومانی در بازار (۲۲ آبانماه ۱۴۰۰)

این شکاف که زیر شیار رینگ روغن قرار دارد از انتقال حرارت تاج به دامنه پیستون جلوگیری میکند. در شکل زیر موقعیت پیستون در موتور خودرو را مشاهده می کنید ، پیستون ها با رنگ نارنجی نشان داده شده اند. 1- صاف و یکدست : در شکل زیر همانطور که می بینید سطح بالای پیستون صاف و یکدست می باشد. در گذشته تمام پیستون ها با تاجی صاف طراحی میشدند اما امروزه بسته به نوع موتور این سطح طراحی متفاوتی دارد. بعضی سیلندرها یک سوپاپ ورودی و یک سوپاپ خروجی دارند که آن ها را سیلندرهای دو پایه می گویند. پیستون های دو زمانه را در سواریهای سایز کوچک با موتورهای کم حجم مشاهده میکنیم. این پیستون ها که در موتورهای چهار زمانه استفاده میشوند بیشتر در خودروها کاربرد دارند. پیستون با سر صاف: سطح تاج این پیستون ها صاف و یک دست است. فرم این شیارها با توجه به فرم تاج و تعداد سوپاپهای هر سیلندر در موتور تغییر میکند. تعداد رینگهای در هر پیستون از سه تا هفت عدد متغیر است که بسته به نوع موتور و تراکم مورد نظر مخلوط هوا و سوخت در آن تعیین میشود. برای هر پیستون از هر دو نوع رینگ استفاده میشود، اما تعداد آنها با توجه به نوع موتور و شرایط آن تغییر میکند.

پیستون در موتورهای دو زمانه، برای هر سیکل حرکت موتور باید یکبار رفت و برگشت داشته باشد، بنابراین فشار بیشتری را تحمل میکند. معمولا دو رینگ تراکم در دو شیار بالایی پشت هم قرار میگیرند که عمل درزگیری کامل سیلندر و جلوگیری از نفوذ گازهای حاصل از احتراق را به صورت کامل انجام میدهند. در همین حال سوپاپ تخلیه نیز بازمیگردد و گازهای حاصل از احتراق بوسیله هوای تازه از سیلندر خارج میگردند. لیکن در هر دوی این موتورها چهار عمل اصلی انجام میگردد که عبارتند از مکش یا تنفس – تراکم یا فشار – کار یا انفجار و تخلیه دود اما بر حسب نوع موتورها ممکن است این مراحل مجزا یا به صورت توأم انجام piston 250 crf گیرند. این وضعیت به موتور شما آسیب می زند، احتمالاً دود خارج شده از اگزوز هم تغییر رنگ می دهد و به رنگ آبی در می آید. این رینگها با خاصیت ارتجاعی بالای خود، هنگام انبساط کاملا به دیواره سیلندر چسبیده و مانع از نفوذ گازهای احتراق به خارج از فضای احتراق میشوند. رینگ چسباندن زمانی رخ می دهد که رینگ، خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده است، پیستون در داخل سیلندر به سختی حرکت می کند و روغن به میزان مناسب تقسیم نمی شود.

حتما بخوانید:
بینز وزیر نوآوری کانادا را ترک می کند

هنگامی که شما این مقاله را دوست داشتید، مایل به اطلاعات بیشتری در رابطه با پیستون هورنت tu5 وب سایت خود باشید.