طراحی ویلاهای دوبلکس

معمولا اصول ثابت و مشخصی برای طراحی ویلا دوبلکس وجود دارد و شرکت های دارای تجربه و سابقه لازم در این زمینه، به تمامی این اصول واقف هستند. البته با توجه به تفاوت در نوع طراحی و سلیقه کارفرما جهت اجرای بخش های مختلف، بدیهی است که این اصول در برخی جزئیات متغیر باشند. اما با این حال رعایت تمام موارد کلی برای طراحی و ساخت یک ویلای دوبلکس شیک و مدرن الزامی خواهد بود. به طوری که احساس آرامش و راحتی در یک فضای مفرح و زیبا را با ورود به ویلا تجربه کرده و از آن لذت ببرید. به همین دلیل در ادامه این بخش، به بررسی و تشریح برخی نکات مهم خواهیم پرداخت که با رعایت آنها طراحی ویلای دوبلکس به شکلی کامل، دقیق و فوق العاده به انجام خواهد رسید.

 

توجه به جهات جغرافیایی

برای صرفه جویی در بحث انرژی و استفاده از نور طبیعی، بدون شک شمالی بودن طراحی ویلا دوبلکس بسیار تاثیرگذار می باشد و علاوه بر نما، طراحی داخلی نیز جلوه بهتر و زیباتری خواهد داشت. چراکه با طلوع خورشید، می توان ضمن بهره مندی از نور آفتاب و کاهش مصرف انرژی، ویوی زیبایی را نیز برای ویلا فراهم نمود. البته برای جلوگیری از شدت نور در ساعاتی از روز، بایستی سایبان هایی را برای بخش های شمالی و جنوبی ویلا در نظر گرفت. البته این شرایط در زمستان بسیار مطلوب خواهد بود و می توان از حداکثر این نور در ویلا استفاده کرد.

 

استفاده از دیوارهای شیشه ای

برای بهره مندی از نور طبیعی در طراحی ویلا دوبلکس که در بخش قبل به آن اشاره کردیم، استفاده از دیوارهای شیشه ای می تواند راهکار مناسبی باشد. این دیوارها علاوه بر آنکه یک فاکتور موثر و ارزشمند در زیبایی و نمای مدرن ویلا محسوب می شوند، کمک می کنند که از تابش مستقیم نور آفتاب حداکثر استفاده را ببرید. اگرچه برای اجرای چنین ایده ای، توجه به اقلیم آب و هوایی و همچنین جهات جغرافیایی ویلا بسیار با اهمیت است، اما شما می توانید طبق نظرات کارشناسی طراح، این ایده را در صورت امکان پیاده کنید. حتی اگر قصد بازسازی و یا تغییر در دکوراسیون داخلی ویلای خود را داشته باشید نیز می توانید از بازشوهایی شیشه ای در بخش هایی از ساختمان استفاده کرده و به این وسیله نور طبیعی را به محیط خود وارد کنید.

حتما بخوانید:
باربری کاشانی - اتوبار کاشانی - 44440426 - 28% تخفیف ویژه

 

رعایت اندازه فضاها در طراحی

پیش تر نیز به این موضوع پرداخته شد که وسعت فضاها و ارتفاع سقف در طراحی ویلا دوبلکس با سایر ویلاها و ساختمان ها متفاوت است. همچنین هیچ محدودیتی برای دریافت نور در ویلاهای دوبلکس وجود ندارد. در حالی که، طراحی های آپارتمانی از این نظر و جنبه های دیگر، دارای محدودیت هستند. بنابراین بهتر است در طراحی ویلای دوبلکس از سبک های آپارتمانی خودداری کرده و بیشترین استفاده را برای ایجاد فضاهای وسیع با چشم اندازهای بی نظیر داشته باشید. چراکه در طراحی سبک های مدرن و دوبلکس برای ویلا، این فرصت و امکان وجود دارد که اندازه فضا به دلخواه شما تعیین گردد. به این صورت می توانید مطابق با سلیقه و سبک مورد نظر، نسبت به پیاده سازی هر نوع ایده برای فضای داخلی ویلای خود اقدام نمائید.

مثلا در صورتی که علاقمند به فضاهای بزرگ هستید و یا اینکه به صورت دسته جمعی در ویلا اقامت دارید، می توانید یک سالن بسیار وسیع و دلباز را در طراحی ویلای خود بگنجانید. ولی در شرایطی که به جداسازی فضاها، تمایل داشته باشید به جای یک سالن بزرگ می توانید دو یا چند سالن با ابعاد کوچکتر را برای نشیمن ویلا در نظر بگیرید. البته یکی از اصول مهم در طراحی ویلا دوبلکس ، رعایت اندازه فضاها و ارتباط مناسب آنها با یکدیگر است. بنابراین پس از سالن، نوع جایگیری اتاق ها و آشپزخانه نیز در درجه بالای اهمیت قرار داشته به طوری که دسترسی لازم به تمام قسمت های داخلی داشته باشند.

حتما بخوانید:
هشتگ روند ، 26 آوریل 2021 - تأثیر بیت کوین بر محیط زیست ؛ جان دیر مالکانی را استخدام می کند که در کانادا استخدام می کنند؟

 

جانمایی صحیح پله های ویلا

یکی دیگر از اصول مهم و طلایی در طراحی ویلا دوبلکس نوع جانمایی پله ها و انتخاب بهترین محل برای قرارگیری آنها است. چراکه دیده شده که گاهأ در اثر بی توجهی به این موضوع و پس از اتمام مراحل اجرایی و ساخت ویلا، مجددأ تصمیم به تغییر محل پله ها گرفته شده است. از جمله این نکات که باید به دقت مورد بررسی قرار بگیرند، عدم اشغال فضا توسط پله ها، مسدود نکردن ورود نور به محیط و همچنین دسترسی راحت به سایر قسمت ها از پایین و بالای پله ها می باشد.

 

ارتفاع سقف ویلا

در رابطه با ارتفاع سقف ویلای دوبلکس در این مطلب بارها صحبت شد، چراکه به نوبه خود یک مولفه بسیار مهم در طراحی این سبک ویلاها بوده که سایر اجزا و بخش های دیگر سازه تحت تاثیر آن قرار دارند. بنابراین حتی اگر بهترین طراحی را برای فضای داخلی ویلای خود در نظر بگیرید اما ارتفاع سقف از استانداردهای لازم برای یک ویلای دوبلکس برخوردار نباشد، تمامی زحمات و هزینه های شما از بین خواهد رفت. درواقع زمانی می توان طراحی ویلا دوبلکس را صحیح، بی نقص و ایده آل دانست که در کنار رعایت تمام اصول برای سایر قسمت ها، سقف نیز به شکل درست و طبق قاعده طراحی شده باشد. بنابراین توصیه می شود سقف ویلای خود را تا جای ممکن و حداکثر متراژی که در قوانین ساخت و ساز این ویلاها به آن اشاره شده، مرتفع و بلند در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید