شیر یک‌ طرفه یا چک ولو چیست؟

روی ورودی آب را به طرف ساختمان قرار می دهند چک ولو یا شیر یک طرفه که در صورت قطع آب مقدار آبی که در وسائل خانگی و داخل لوله ها ذخیره شده به لوله اصلی باز نگردد. شیر یکطرفه را روی لوله خروجی تلمبه قرار می دهند که پس از انتقال مقدار لازم مواد نفتی ، و بستن تلمبه یا خاموش شدن اضطراری تلمبه مواد ارسال شده نتواند برگردد . این اعداد در واقع اعدادی اسمی هستند و به صورت مطلق نمی توان آنها را در نظر گرفت بله بازه ای از فشار را شامل می شوند. در چک ولو ها سیال تنها از یکطرف شیر عبور میکند و برگشت سیال از جهت مخالف امکان پذیر نیست. قابلیت به کار گیری در هر قسمتی از سیستم تبرید که لازم است برگشت جریان وجود نداشته باشد را داشته و محدودیتی ندارد . شیر یکطرفه های با مجرابند دو تکه جهت فائق آمدن بر افت فشار و سایز خطوط در شیر یکطرفه های نوسانی و شیر یکطرفه های دیسکی ، طراحی گردیده اند.

این امر باعث می‌شود تا دهانه پورت ورودی بسته شده و مانع برگشت جریان بالادست به پورت ورودی می‌شود. شیر یکطرفه یا چک ولو که از آن با عنوان شیر برگشتی هم یاد می‌شود، شیری اتوماتیک است که اجازه می‌دهد سیال فقط در یک جهت حرکت کند. شیر یکطرفه با جریان رو به جلو باز شده و با جریان معکوس بسته می‌شود. چک ولو را باید مطابق با ورودی و خروجی آنها نصب کرد ، که اغلب به عنوان پیکان روی محفظه شیر نشان داده می شوند. از آنجا که آنها فقط جریان را در یک جهت مجاز می کنند ، اگر به عقب نصب شوند ، به درستی کار نمی کنند.

حتما بخوانید:
15 سریال مافیایی برتر تاریخ از بهترین تا بدترین دیجی‌کالا مگ

چک ولوویفری پره ای

بدنه به گونه ای طراحي شده است كه دور تا دور مجرابند را در بر مي گيرد. در تمامی سیستم ها و صنایع خطوطی وجود دارند که باید از بازگشت سیال در آن خطوط جلوگیری کرد. بدنه با توجه به نوع سیال فشار کاری و دما در متریال های مختلفی به صورت شیر یک طرفه فلنجی، دنده ای و جوشی تولید می شود.

شیر یکطرفه نوسانی از نوع ویفریصفحه ایswing {Type|Sort|Kind} Wafer {Check|Examine|Verify} Valve

چک ولو به فلوی روغن اجازه میدهد که در یک جهت امکان عبور داشته باشد و از حرکت روغن در جهت مخالف ممانعت میکند .از شیر های یکطرفه چک ولو در خطوط روغنی استفاده میگردد که فلوی برگشتی مشکل ساز باشد . در مدلهای با عملکرد پایلوت امکان جاری شدن فلوی برگشتی یا بسته شدن مسیر به کمک یک منبع خارجی داده میشود . این شیرها دو طرفه هستند، یعنی که دو مجرا روی بدنه‌ی خود دارند. اما رایج‌ترین نوع آن، که در شکل زیر نشان داده شده، در ساختمان خود یک ساچمه و یک فنر دارد که در حالت عادی فنر، ساچمه را روی نشیمنگاه خود می‌نشاند.

 

انواع چک ولو کمپرسور

 

با ورود سیال به داخل شیر، نیروی وارد بر ساچمه، فنر را با نیروی اندکی جمع می‌کند و دهانه‌ی ورودی شیر را باز می‌کند. شیر یکطرفه های نوسانی دارای دیسکی می باشند که در بالای شیر به بدنه قلاب شده است . شیر یکطرفه های نوسانی عموماً در خطوط پیوسته که دارای Gate Valve می باشد مورد استفاده قرار می گیرند. شیر چک ولو از دیگر شیر های هیدرولیکی می باشد.به شیر چک ولو ,شیرهای یک طرفه و یا خودکار نیز گفته می شود.شیر های چک ولو معمولا در سیستم هیدرولیکی از بازگشت سیال جلوگیری می کنند. چک ولو توپی برای سیالات چسبناک و کاربری‌هایی که در آن‌ها فلس و رسوب وجود دارد، مناسب است.

حتما بخوانید:
شرکت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی دکوطرح

دیدگاهتان را بنویسید