شخصیت شناسی MBTI

درباره شخصیت شناسی MBTi چه می­دانید؟

درباره شخصیت شناسی  mbti چه می دانید؟

اگر می خواهید تیپ شخصیتی خودتان و شریک عاطفیتان را بدانید، حتما این مقاله را مطالعه نمایید.

اجازه دهید همین ابتدای کار برایتان شفاف­سازی کنیم، شخصیت شناسی MBTi یک تست رفتارشناسی است که اساس آن به نظریه یونگ برمی­گردد. طبق این نظریه الگوی رفتاری انسان به 8 مدل تقسیم می­شود. ایزابل بریگز مایرز و مادرش با بررسی این الگوها و توسعه دادن آن­ها یک تست شخصیت شناشس آماده کرده­اند. این تست امروزه بسیار زیاد مورد استفاده قرار می­گیرد تا جایی که به صورت میانگین سالانه بیشتر از 2 میلیون نفر آن را انجام می­دهند. شرکت­ها و اداره­های مختلفی هم هستند که به منظور بهبود عملکرد انسانی و شناخت ویژگی­های رفتاری آن­ها از این تست استفاده می­کنند. شما در ادامه این مقاله، در سایت مریم مبارکی اهداف و دلایل استفاده از MBTI را خواهید شناخت می­توانید برای شناخت بیشتر خود از آن بهره ببرید.

هدف از شخصیت شناسی MBTi چیست؟

اشتباه نکنید، این ارزیابی و تست برای روانشناسی نیست و هدف از آن شناخت مشکلات شخصیتی و درمان آن نیست.   قرار نیست شخصیت افراد دسته بندی شود و از بین آنها بهترین را انتخاب کنیم. بلکه هدف از این تست آشنایی افراد با تیپ شخصیتی خودشان است تا بتوانند با شناخت رفتاری خود به عملکردی بهتر دست یابند و نقص­های خود را بهبود ببخشند. در حالت کلی می­توان گفت هدف از شخصیت شناسی MBTi این است که افراد بدانند هیچکس بهترین نیست و برای بهترین بودن باید باید ارزش خودتان را بدانید و خود واقعی­تان را با سایر اشخاص قیاس نکنید.

دلایل استفاده از این تست

همانطور که می­دانید ام­بی­تی­آی یک تست است که به عنوان محبوب­ترین ارزیابی شخصیت شناسی نیز شناخته می­شود. اما از دلایلی که باعث می­شود سراغ این تست بروید، می­توان به موارد زیر اشاره داشت:

ü      استفاده آن بسیار ساده و آسان است.

ü      زمان زیادی از شما نمی­گیرد.

ü      شناخت نقاط قوت و ضعف شما باعث می­شود به سراغ فعالیتی بروید که برایتان مناسب­تر است.

ü      اگر کارفرما هستید، با انجام این تست روی کارمندان، می­توانید به صورت صحیح و با شناخت آن­ها را در سمت­های مختلف قرار دهید.

حتما بخوانید:
باربری کاشانی - اتوبار کاشانی - 44440426 - 28% تخفیف ویژه

ü      هزینه زیادی هم ندارد.

انواع تیپ­های شخصیتی ارزیابی MBTi  کدامند؟

مطابق با این تست، تیپ شخصیتی افراد گوناگون با یکدیگر فرق می­کند. در این ارزیابی یک سری حروف وجود دارد که هر کدام از آن­ها معنای مشخصی داشته و به عنوان یک معیار شناخته می­شوند و عبارتند از:

·         حرف E به معنی برون گرایی

·         حرف I به معنی درون گرایی

·         حرف S به معنی حسی

·         حرف N به معنی شهودی

·         حرف T به معنی منطقی

·         حرف F به معنی احساسی

·         حرف J معنی قضاوت گر

·         حرف P به معنی ادراکی

این حروف در کنار یکدیگر قرار می­گیرد و نتیجه آن میشود تیپ شخصیتی فرد مورد نظر.

تیپ­های شخصیتی MBTi را بشناسیم

تیپ های شخصیتی mbti  را بشناسیم

پیش از آنکه به سراغ نتیجه این تست بروید باید بدانید که هر یک از این ویژگی­های رفتاری که به صورت حروف نشان داده می­شوند به چه معنی است و چه ویژگی­هایی دارد.

اشخاص برون گرا

اشخاص برونگران از بودن در جمع های بزرگ احساس خوشایندی دارند. به راحتی با دیگران ارتباط برقرار  می­کنند. ارتباط کلامی بالایی دارند و انجام کارهای انفرادی کمی برایشان کسل کننده است.

اشخاص درون گرا

برعکس تیپ­های برون گرا، این اشخاص ترجیح می­دهند کارهایشان را به تنهایی انجام دهند. تعداد دوست­هایی  که دارند کم است و مدام به دنبال داشتن همدم در هر شرایطی نیستند. هیچ اباعی از تنهایی ندارند و انرژی خود را از درون خودشان می­گیرند. مشورت کردن برای این افراد تا حدودی دشوار است و سعی می­کنند خودشان تصمیم بگیریند.

اشخاص حسی

این دسته از افراد می­توانند اطلاعات را به راحتی به خاطر بسپارند. سعی دارند بر داده­های واقعی که لمس می­کنند استناد داشته باشند. علاقه زیادی به تجربه کردن دارند و با انجام هر عملی سعی در درک و فهم آن دارند.

اشخاص شهودی

تیپ دیگری از شخصیت شناسی MBTi به این افراد تعلق دارد که تصوری انتزاعی دارند و از احتمالات برای آینده و… لذت می­برند. تخیل بر هر چیزی اصلی ترین مشخصه آن­ها است. آنها از هرچیزی که دوست دارند الهام می­گیرند و با فکر کردن به آن سعی می­کنند به سرعت به چیزی که می­خواهند دست یابند.

حتما بخوانید:
این مطالعه نشان می دهد که تا سال 2027 هزینه تأیید هویت دیجیتال در سطح جهان از 20 میلیارد دلار فراتر خواهد رفت

اشخاص منطقی

کاملا واضح است که منطق اولویت آن­ها است. عواقبت هر تصمیم و اتفاقی را میسنجند و نسنجیده دست به کاری نمی­زنند. در زمان تحلیل امور احساست خود را کنار می­گذارند و این به معنی بی احساس بودن این افراد نیست.

اشخاص احساسی

برخلاف دسته منطقی­ها احساس ان ها برایشان مهم­تر است. برای انجام هر کاری و تصمیمی احساس خود را مد نظر قرار می­دهند. این تیپ-های شخصیتی انرژی خود را از تعریف دیگران کسب می­کنند. برای آنها لحظه بسیار مهم­تر از زمان­های دیگر است.

اشخاص قضاوت گر

نظم و برنامه ریزی برای آن­ها مهم است. سعی بر مدیریت زندگی خود دارند. برنامه­های کوتاه مدت و همچنین بلند مدت در زندگی­ شخصی و کاریشان وجود دارد. برای کارها و تصمیماتی که می­گیرند مطمئن هستند و تا حد امکان استرس را از خود دور می­کنند.

اشخاص ادراکی

سبک زندگی مورد علاقه چنین اشخاصی، انعطاف پذیری است. تجربه کردن هر چیزی را دوست دارند تا بتوانند به درک درستی از آن دست یابند. کارهای خود را برای دیقه آخر نمی­گذارند و به صورت تعیین شده حرکت می­کنند.

نتیجه تست شخصیت شناسی شما حاصل بررسی این 8 ایده خواهد بود.

برای مثال: اگر نتیجه تست شما ENFP باشد به این معنی است که شما تیپ شخصیتی متشکل از برون گرایی، شهودی، احساسی و ادراکی دارید که باعث می­شود به صورت مستقل رفتار کنید و فرد مشتاق و البته کاریزماتیکی باشید.

نتیجه گیری

نتیجه گیری

شما با شناخت خود واقعی­تان است که می­توانید تصمیماتی درست برای کار و زندگی شخصیتان دست یابید. شما باید به شناخت کافی از خودتان برسید و یکی از راه­های آن انجام تست شخصیت شناسی MBTi است. البته شیوه­های گوناگونی نیز وجود دارد که مریم مبارکی در سایت و پیج خود به شما آموزش می­دهد تا بسیار با اعتماد به نفس تر باشید.

منبع : maryammobaraki.com