بودجه فدرال برای توسعه کامپیوتر کوانتومی فردا اعلام شد


امروز، نخست‌وزیر جاستین ترودو، سرمایه‌گذاری ۴۰ میلیون دلاری را برای شرکت محاسبات کوانتومی زانادو مستقر در تورنتو برای ساخت و تجاری‌سازی اولین کامپیوتر کوانتومی متحمل به خطا مبتنی بر فوتونیک در جهان اعلام کرد. سرمایه گذاری در این پروژه 177.8 میلیون دلاری که توسط صندوق نوآوری استراتژیک حمایت می شود، 530 موقعیت بسیار واجد شرایط جدید را در فناوری پیشرفته و محاسبات کوانتومی ایجاد خواهد کرد.

پس از توسعه، این رایانه پتانسیل ارائه قابلیت های پیشرفته برای کمک به حل مشکلات پیچیده داده را خواهد داشت و می تواند در صنایع مختلف از جمله مالی، حمل و نقل، مدل سازی محیطی و مراقبت های بهداشتی مورد استفاده قرار گیرد.

این اعلامیه تنها چند روز پس از آن صورت می گیرد که دولت کانادا از استراتژی کوانتومی ملی خود که شامل سرمایه گذاری های بالغ بر 360 میلیون دلار است، رونمایی کرد.

«فناوری کوانتومی در حال تغییر جهان است که ما می شناسیم. ترودو گفت: با پتانسیل حل مشکلات دشوار در زمینه های کلیدی مانند مراقبت های بهداشتی، مالی و علوم آب و هوا، این بخش دامنه امکان را گسترش می دهد. “اعلام امروز یک خبر عالی برای کارگران و مشاغل کانادایی است. این سرمایه گذاری مشاغل خوبی را به همراه خواهد داشت، رشد اقتصادی را تحریک می کند، نوآوری را تقویت می کند و کانادا را به عنوان یک رهبر جهانی در فناوری کوانتومی مستحکم می کند.

Xanadu که در سال 2016 تأسیس شد، مأموریت دارد رایانه‌های کوانتومی را برای مردم در همه جا مفید و قابل دسترس کند. این شرکت توسعه PennyLane، یک کتابخانه نرم افزاری منبع باز برای محاسبات کوانتومی و طراحی برنامه را رهبری می کند. زانادو که یکی از مشارکت کنندگان قابل توجه در اکوسیستم نوآوری کانادا است، متعهد به ادامه حمایت از نوآوری، رشد و بخش تحقیق و توسعه کانادا است.

حتما بخوانید:
سایت های مرجع اخبار لحظه ای ایران

سرمایه‌گذاری مستمر دولت در فناوری‌های کوانتومی برای موفقیت ما بسیار ارزشمند بوده است. کریستین ویدبروک، بنیانگذار و مدیر اجرایی Xanadu گفت: ما مفتخریم که یک شرکت کانادایی هستیم و با این سرمایه گذاری، هیجان زده هستیم که وارد مرحله بعدی ماموریت خود برای ساخت رایانه های کوانتومی مفید و در دسترس برای مردم در همه جا شویم.


منبع: night-sky.ir

دیدگاهتان را بنویسید