آنچه با CentOS اتفاق افتاد با راکی ​​لینوکس اتفاق نخواهد افتاد: Kurtzer


گرگوری کورتزر، که پروژه منبع باز سابق CentOS Linux و همچنین بنیاد cAos، سازمانی که توسعه اولیه آن در آن انجام شد، بنیانگذار و رهبری می کرد، امروز گفت یک ساختار حاکمیتی ایجاد شده است که راکی ​​لینوکس را در سیستم نگه می دارد. دامنه عمومی برای همیشه

توسعه راکی ​​لینوکس مدت کوتاهی پس از آن شروع شد، در اواخر سال 2020، Red Hat توسعه CentOS را پایان داد، یک توزیع لینوکس مبتنی بر جامعه برگرفته از Red Hat Enterprise Linux (RHEL) که از سال 2004 وجود داشت.

این نام از جیسون دیل «راکی» مک‌گاو، برنامه‌نویس با استعدادی که در توسعه CentOS شرکت داشت، گرفته شده است که در دسامبر 2004 در سن 30 سالگی درگذشت.

کورتزر در پاسخ به این سوال که ممکن است مک گاگ چه فکری در مورد نامگذاری سیستم عامل به نام او داشته باشد، گفت IT World Canada“راستش را بخواهید، او یک مرد خجالتی بود. نمی‌دانم دوست داشت توجه شود یا نه، اما در عین حال، او از طرفداران بزرگ منبع باز و طرفدار بزرگ منبع باز بود. شخصاً، فکر نمی‌کنم که او از اتفاقی که با CentOS افتاد خوشش نمی‌آمد.»

کورتزر افزود: «کاری که ما با راکی ​​لینوکس انجام می دهیم، واقعاً جایی است که او دوست داشت پروژه و منبع باز را ببیند. وقتی ما آن را راکی ​​لینوکس نامیدیم، این یک کلاه برای او برای همه کارهایی بود که انجام داده است، نه تنها در زمینه منبع باز و محاسبات با کارایی بالا (HPC)، بلکه در پروژه CentOS.

یکی از آخرین ایمیل هایی که او به لیست ایمیل نوشت این بود که 99 درصد توسعه CentOS را انجام داده است. وقتی او گذشت، تقریباً آماده حرکت بود، اما هرگز آن را رها نکرد.»

حتما بخوانید:
چگونه خودتان تونر صورت گلاب بسازید + فواید

به گفته کورتزر، کلید رشد و شکوفایی یک ابتکار منبع باز در ثبت آن به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی نهفته است که در مورد بنیاد cAos نیز چنین بود. او همین کار را با راکی ​​لینوکس انجام داده است. صفحه ای در وب سایت راکی ​​لینوکس حاوی جزئیات زیر در مورد ساختار سازمانی آن است: “بنیاد نرم افزاری شرکت راکی ​​(RESF) یک شرکت عام المنفعه (PBC) است که در دلاور تشکیل شده است (شماره پرونده 4429978). RESF تاسیس شد و متعلق به گرگوری کورتزر است و توسط یک هیئت مشاوره از افراد قابل اعتماد و رهبران تیم از جامعه راکی ​​لینوکس حمایت می شود.

تصمیم برای راه اندازی RESF به عنوان یک PBC و ایجاد ساختار سازمانی فعلی به طور جمعی توسط هیئت مشاوران پس از بحث و بررسی قابل توجه اتخاذ شد. تاریخ نشان داده است که برای بازیگران بد، بدون توجه به نوع موجودیت، همیشه روزنه هایی وجود دارد.

به همین دلیل است که ما احساس می کنیم یکپارچگی، مسئولیت پذیری و شفافیت افراد درگیر در پروژه حیاتی ترین جنبه برای تعیین پایداری و دوام بلندمدت هر پروژه است.

قوانین آنقدر آهنین هستند که حتی سازمان جدیدی که کورتزر یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل آن است، CIQ، هرگز نمی تواند مالکیت راکی ​​لینوکس را به دست آورد.

روز چهارشنبه، نسخه‌ای منتشر شد که اعلام کرد «نه نفر از کهنه‌کارهای ابر و لینوکس برای تشکیل تیم رهبری CIQ، شرکتی که نسل بعدی زیرساخت‌های نرم‌افزاری را برای شرکت‌هایی ایجاد می‌کند که بارهای کاری پرمصرف داده را در بالای توزیع لینوکس سازمانی راکی ​​لینوکس ایجاد می‌کند، امضا کرده‌اند. “”

این شرکت در ماه می 26 میلیون دلار بودجه سری A دریافت کرد و در ماه جولای اعلام کرد که با Google Cloud همکاری خواهد کرد.

حتما بخوانید:
امنیت سایبری امروز ، 3 مه 2021 - باند Ransomware اعلام کرد رمزگذاری حذف شده است. یک کارگزار بیمه در ساسکاچوان تحت تأثیر باج افزار قرار دارد. کارمندان داده های COVID را در معرض خطر قرار می دهند امنیت سایبری کسب و کار فناوری اطلاعات امروز ، 3 مه 2021

دیگر اعضای تیم رهبری ارشد عبارتند از دیوید لادوک، معاون بازاریابی، که لینوکسکر را در سال 1998 بنیانگذاری کرد، و آرت تاید، کهنه کار 30 ساله منبع باز، که همچنین بنیانگذار شرکت خدمات فناوری اطلاعات بود. او همچنین در سال 1994 گروه کاربران لینوکس خلیج سانفرانسیسکو (و سیلیکون ولی) را تأسیس کرد.

کورتزر گفت که می‌خواهد اطمینان حاصل کند که حتی CIQ نمی‌تواند پروژه را در اختیار بگیرد و خاطرنشان کرد: «ما اینجا نیستیم که یک پروژه منبع باز داشته باشیم یا یک پروژه منبع باز را کنترل کنیم.

او گفت: “ما اینجا هستیم تا به راکی ​​لینوکس کمک کنیم، ما اینجا هستیم تا بخشی از آن باشیم.” “ما منبع باز را به عنوان یک مدل کسب و کار یا یک سوئیچ بازاریابی که بسته به سود شرکت روشن یا خاموش کنید، نمی بینیم. در عوض، ما به منبع باز به عنوان راهی برای همکاری با جامعه نگاه می کنیم.

ما می‌توانیم کمک کنیم و می‌توانیم بخشی از چیزی بسیار بزرگتر از خودمان باشیم و واقعاً فقط ارزش ایجاد کنیم.»

جدیدترین نسخه، راکی ​​لینوکس 9، در ماه جولای منتشر شد و تا 31 می 2032 پشتیبانی خواهد شد. پشتیبانی از راکی ​​لینوکس 8 تا 31 می 2029 برقرار خواهد بود.

کورتزر گفت که هدف از آخرین نسخه، “ایجاد یک پروژه پایدار است که می تواند برای دهه های آینده دوام بیاورد و پایدار باشد، و تبدیل به پایه ای خارق العاده و پایدار برای همه کسانی شود که می خواهند از آن استفاده کنند.”

او گفت که اثبات کارآمد بودن این ابتکار را می توان با این واقعیت مشاهده کرد که “سازمان هایی مانند آمازون و گوگل و سایر فروشندگان ابر مانند VMware به راحتی وارد پروژه لینوکس راکی ​​شده اند.”


منبع: night-sky.ir

دیدگاهتان را بنویسید