آزمایش تراکم استخوان

در زنان ۶۵ سال به بالا با امتیاز T بین ۵۰/۱- تا ۹۹/۱- که فاقد عوامل برهم زننده در ارتباط با ضایعات استخوانی می باشند، آزمایش دی.اکس.آ باید در حد فاصل ۳ تا ۵ سال دوباره تکرار شود. حد فاصل بین دو آزمایش بستگی به نتایج ارزیابی ها و وجود عوامل بر هم زننده در خصوص خطر بروز شکستگی تراکم استخوان باید چند باشد دارد. پوکی استخوان یعنی استخوانها دارای خلل و فرج بیش از حد شدهاند. اگر امتیاز T بین ۲- تا ۴۹/۲- باشد و یا فرد داروهایی مصرف کند که از تراکم استخوان ها بکاهد و یا مبتلا به شرایطی باشد که سلامت استخوانها را تهدید کند، آزمایش سنجش استخوان باید هر ۲ سال یکمرتبه تکرار شود. در جوانی استخوانها سریعتر ساخته میشوند و با افزایش سن این سرعت کاهش مییابد. بکمک این آزمایشات همچنین می توان نتایج درمان را مورد ارزیابی قرار داد. عوامل خطر دیگر را اصلاح می کنند.

تراکم استخوان به انگلیسی دقت این آزمایش بیشتر است و گرانتر از نوع دیگر است. اما تا موقعی که ضعف استخوان در عکسهای رادیولوژی استاندارد قابل مشاهده باشد، بیماری آنقدر پیشرفت کرده که دیگر قابل درمان نیست. تفاوت بین نمره “جوان عادی” و نمره فرد به عنوان یک انحراف استاندارد (SD) نامیده می شود. این فوق تخصص روماتولوژی یادآور شد: مزایای استفاده از این روش، دقت بالا و قابل تکرار بودن آن است و حساسیتی حدود 90 درصد دارد که به عنوان استاندارد طلایی پوکی استخوان توسط سازمان بهداشت جهانی پذیرفته شده است. پزشک در این زمان هم اتاق را ترک می کند تا دستگاه را روشن کند. در واقع DEXA تراکم استخوان فرد را با یک فرد 30 ساله از جنس و نژاد مشابه مقایسه می کند. یک بازوی ماشین از بالای شما رد می شود و اشعه ایکس با دوز کم را از بدن شما عبور می دهد. تصویربرداری با اشعه ایکس شامل قرار گرفتن بخشی از بدن در معرض دوز کمی از اشعه یونیزه برای تولید تصاویر داخل بدن است.

حتما بخوانید:
انتاریایی ها امیدوارند که آخرین اصلاحات "برخی دندان ها" به قانون دسترسی انتاریو بدهد

روش تولید دو سطح انرژی در کمپانیهای سازنده متفاوت است. به عنوان مثال درمان شکستگی ران ممکن است به بستری شدن برای مدت طولانی نیاز داشته باشد. شما نمی توانید نازک شدن استخوان های تان را ببینید یا احساس کنید. سنجش تراکم استخوان (Bone Mineral Densitometry) یا به اختصار BMD روش متداول برای سنجش مقدار تراکم استخوانهای بدن است که با استفاده از آن میتوان سختی و درجه محکم بودن استخوانهای بدن را تعیین کرد. به عنوان مثال مصرف دخانیات، مصرف زیاد الکل و سبک زندگی کم تحرک موجب کاهش تراکم استخوان در بدن میشوند و در نتیجه از عوامل پوکی استخوان به شمار میآیند. در این بین می توان به مصرف توأم دارو و مکملهای ویتامین D و کلسیم و پیگیری همزمان تمرینات فیزیکی اشاره داشت. 4 انتظار چه چیزهایی را در این آزمایش داشته باشیم؟

انتظار چه چیزهایی را در این آزمایش داشته باشیم؟ تصویر به یک متخصص داده می شود که نتایج را بخواند و بررسی کند. اگر هر یک از علائم زیر را داشته باشید ممکن است پزشک انجام این آزمایش را به شما توصیه کند. پوکی استخوان ممکن است هر فردی را اعم از زن و مرد، درگیر کند. چنانچه فراکس ریسک بالایی را پیش بینی کرد، انجام آزمایش دی.اکس.آ خالی از فایده نخواهد بود. هر چه تراکم استخوان کمتر (پایین تر)، ریسک شکستگی بالاتر. هر دو نوع آزمایش تراکم استخوان هرکدام کمتر از 15 دقیقه طول می کشد. دیگران نیز هر دو سال یکمرتبه نیازمند انجام آزمایش هستند. آزمایش سنجش تراکم استخوان بدون درد و سریع انجام می شود. متاسفانه آزمایشات کافی برای سنجش تراکم استخوان کودکان با نوبت های مشخصی انجام نمی شود.

حتما بخوانید:
قیمت هدرز پژو 405 - مستر نیوز